Zalecenia po zabiegu chirurgicznym na przyzębiu

1.    Bezpośrednio po zabiegu należy odpoczywać i unikać forsownych ćwiczeń przez pozostałą część dnia. Utrzymywanie niższego ciśnienia krwi zmniejszy krwawienie i przyspieszy gojenie.
2.    Bezpośrednio po zabiegu przyjąć tabletkę przeciwbólową (np. Paracetamol, Ibuprom) - jeszcze zanim ustanie działanie znieczulenia. Nie wolno stosować aspiryny!
3.    Jeśli lekarz zalecił leki przeciwbólowe lub antybiotyk należy przyjmować je zgodnie z zaleceniami.
4.    Stosuj zimne okłady z lodu w celu zminimalizowania obrzęku. Przykładaj je do twarzy na 15 minut, następnie 15 minut przerwy - również kolejnego dnia po zabiegu. Przez kilka dni po zabiegu należy unikać rozgrzewania operowanej okolicy.
5.    Przez pierwsze 7 dni stosuj dietę miękką, półpłynną - dobrze zbilansowaną. Pij dużo wody. Bezpośrednio po zabiegu należy unikać gorących pokarmów. Zaleca się wyeliminowanie przez kilka dni potraw mącznych, mleka i kwaśnych produktów mlecznych, gdyż osadzają się one na zębach i utrudniają higienę jamy ustnej.

6.    Nie należy pić alkoholu przez 48 godzin po zabiegu.
7.    Unikać żucia po stronie operowanej do czasu zdjęcia szwów.
8.    Szczotkuj zęby po każdym posiłku. W przypadku miejsca zabiegu przez pierwsze 7 dni unikaj szczotkowania, a następnie szczotkuj tylko korony zębów. Należy uważać, aby uniknąć ciągnięcia szwów. Po 14 dniach możesz zacząć szczotkować dziąsło, delikatnie naciągając je na korony zębów (metoda roll). Stosuj specjalną szczoteczkę po zabiegach chirurgicznych (bardzo miękką).
UWAGA: Po zabiegach pokrycia recesji przez okres pierwszych 3-4 tygodni nie należy stosować szczoteczki do zębów lub nitki dentystycznej przy brzegu dziąsła w miejscu zabiegu i nie należy żuć twardych pokarmów.
9.    Nie należy płukać energicznie jamy ustnej. Nie stosuj nici dentystycznych, szczoteczek międzyzębowych i irygatora w obszarze zabiegu przez 6 tygodni. Higienę w miejscu zabiegu należy utrzymywać poprzez stosowanie płukanki z chlorheksydyną (np. Eludril) co najmniej 3 razy dziennie, w tym po wieczornym myciu zębów przed snem.
10.    Niewskazane jest podnoszenie wargi palcami w celu obejrzenia okolicy zabiegu. Może to spowodować przypadkowe oderwanie szwów, rozejście brzegów rany lub opóźnienie gojenia.
11.    Palenie należy przerwać na co najmniej 24 godziny po zabiegu! Do czasu usunięcia szwów palenie tytoniu należy ograniczyć do minimum.

Zastosowanie się do powyższych instrukcji zapewni optymalny sukces leczenia
i pozytywnie wpłynie na komfort po zabiegu.
Możliwe objawy po zabiegu
•    Krwawienie: Niewielkie ilości krwi w ślinie mogą powodować jej czerwone zabarwienie. Jest to zjawisko normalne, może być zauważalne w dniu wykonania zabiegu.
•    Ból: Umiarkowany dyskomfort może być odczuwalny po ustąpieniu znieczulenia
i może trwać przez kilka dni.
•    Obrzęk: Niewielki obrzęk i przebarwienia wargi i/lub policzka jest również normalnym zjawiskiem, może trwać kilka dni.
•    Czucie: Może pojawić się czasowa utrata czucia dziąsła w operowanej okolicy. Zęby mogą wykazywać tymczasową zwiększoną ruchomość, a także wrażliwość na ciepło
i zimno.
•    Nudności: Najczęściej są wynikiem zażycia leków przeciwbólowych na pusty żołądek. Aby zmniejszyć nudności przyjmuj tabletki po posiłku, popijając dużą ilością wody.

Kontrola
Po 7-14 dniach od zabiegu należy pojawić się w gabinecie celem zdjęcia szwów.
Obowiązkowe są wizyty kontrolne u lekarza prowadzącego leczenie co najmniej raz na 6 miesięcy, połączone z profesjonalnym oczyszczaniem zębów z kamienia i osadu u higienistki stomatologicznej.

Co robić, gdy:
•    Kilka dni po zabiegu utrzymuje się lub nasila się ból?
•    Krwawienie nie ustępuje lub ponownie się pojawia?
•    Pojawiła się wysypka, swędzenie lub problemy z oddychaniem?
•    Występuje długotrwały ból głowy, gorączka czy obrzęki?
•    Pojawiają się inne okoliczności, które budzą niepokój?


W każdej z powyższych sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

 

 

 

Дървени летви - колчета http://www.emsien3.com/letvi от ЕМСИЕН-3
Дървени талпи http://www.emsien3.com/талпи от ЕМСИЕН-3