W czym może pomóc periodontolog?

Periodontologia jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się profilaktyką i leczeniem schorzeń przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb i utrzymujących go w zębodole. Częstość występowania i nasilenie chorób dziąseł i przyzębia spowodowały, że uznane one zostały za choroby społeczne.

U ponad 90% dorosłych tzw. „paradontoza” jest związana z zaniedbaniami higienicznymi, których efektem jest odkładanie się płytki i kamienia nazębnego. Do innych ważnych czynników etiologicznych należą: palenie papierosów i przewlekły stres. Cechą charakterystyczną tych schorzeń jest ich przewlekłość, co powoduje, że postępując przez lata i nie dając zwykle uciążliwych dolegliwości bólowych, pozostają niezauważone. Pacjenci zwracają się po pomoc często już w bardzo zaawansowanym stadium choroby.


Bakterie znajdujące się w złogach nazębnych powodują powstawanie stanów zapalnych objawiających się krwawieniem z dziąseł, a w dalszym etapie utratą tkanek utrzymujących ząb co w efekcie doprowadza do wzrostu jego ruchomości i czasem zmiany położenia. Dlatego zwykle wstępem do leczenia jest przejście fazy higienizacyjnej, czyli usunięcie złogów znajdujących się nad i pod dziąsłem z dokładnym instruktażem higieny obejmującym wdrożenie dodatkowych środków do higieny przestrzeni międzyzębowych: szczoteczek interdentalnych lub nici dentystycznych. Na tym etapie leczenia nieoceniona jest rola higienistki stomatologicznej.

W tym miejscu warto dodać, że zdrowe dziąsła nigdy nie krwawią. Krwawienie z dziąseł jest zwykle pierwszym, wczesnym objawem stanu zapalnego i wymaga zgłoszenia się do stomatologa oraz podjęcia leczenia (jak każda zakażona rana w naszym organizmie).
Dzisiaj tzw. „paradontoza” jest chorobą o dobrze poznanej etiologii i u większości Pacjentów można ją skutecznie leczyć, co pozwala na zachowanie własnych zębów Pacjenta.

Periodontolodzy zajmują się również odtworzeniem utraconych na skutek choroby tkanek, poprawą estetyki dziąseł i w ramach kompleksowego leczenia wielospecjalistycznego wykonują zabiegi przygotowujące Pacjentów do leczenia protetycznego, implantoprotetycznego, zachowawczego czy ortodontycznego.

Pamiętajmy, że zdrowe przyzębie warunkuje zdrowie całego organizmu - badania naukowe prowadzone od wielu lat dowodzą, że nieleczone choroby przyzębia są współodpowiedzialne za ciężkie ogólnoustrojowe schorzenia takie jak choroby sercowo-naczyniowe (miażdżyca naczyń krwionośnych, zawał serca), udary mózgu czy cukrzyca. Ważna jest również prawidłowa opieka periodontologiczna nad kobietami w okresie ciąży.

 

 

 

Дървени летви - колчета http://www.emsien3.com/letvi от ЕМСИЕН-3
Дървени талпи http://www.emsien3.com/талпи от ЕМСИЕН-3