Przyczyny chorób przyzębia

 Przyczyny chorób przyzębia można podzielić na miejscowe i ogólne.

Do przyczyn miejscowych zalicza się przede wszystkim bakteryjną płytkę nazębną (zwaną biofilmem). Najczęściej powoduje ona zapalenie dziąseł oraz zaostrzenia już istniejących, przewlekłych stanów zapalnych przyzębia. Nieusuwana płytka nazębna z czasem ulega mineralizacji, co prowadzi do powstania kamienia nazębnego.

Do innych przyczyn miejscowych należą: nieprawidłowe i nieszczelne wypełnienia, korony i mosty (np. z nawisami przy dziąśle, źle odtwarzające punkty styczne co powoduje gromadzenie się pokarmu w przestrzeniach międzyzębowych), stare i uciskające dziąsło protezy.


Do przyczyn ogólnych zalicza się palenie tytoniu, stres, choroby metaboliczne (zwł. cukrzycę), zaburzenia hormonalne, nieprawidłowe odżywianie i niedobory witaminowe, predyspozycje genetyczne, przyjmowanie niektórych leków.
 
Ważną rolę odgrywają również przeciążenia zębów w okluzji często towarzyszące wadom zgryzu i brakom zębowym (nieuzupełnione protetycznie strefy podparcia), zwł. gdy u Pacjentów występuje zaciskanie i zgrzytanie zębami.

 

 

 

Дървени летви - колчета http://www.emsien3.com/letvi от ЕМСИЕН-3
Дървени талпи http://www.emsien3.com/талпи от ЕМСИЕН-3