Profilaktyka i profesjonalna higienizacja

Profilaktyka chorób zębów i dziąseł to przede wszystkim systematyczne wizyty u higienistki, wykonującej profesjonalny zabieg czyszczenia zębów z płytki, kamienia nazębnego oraz osadu.

Zabiegi te nie tylko poprawiają stan kliniczny, ale również usuwając przebarwienia z kawy czy herbaty wpływają na estetykę Twojego uśmiechu.

Higienizacja wykonywana jest przez dyplomowaną higienistkę stomatologiczną, która została przeszkolona w tym zakresie oraz cały czas doskonali swoje umiejętności na kursach i dodatkowych szkoleniach. Każda wizyta higienizacyjna rozpoczyna się od ustalenia obiektywnych wskaźników, które ukazują w procentach ilość płytki nazębnej w przestrzeniach międzyzębowych oraz ilość krwawiących brodawek dziąsłowych. Wartości tych wskaźników odzwierciedlają poziom higieny jamy ustnej Pacjenta i stan zaawansowania choroby dziąseł. Pomagają motywować Pacjenta oraz umożliwiają porównanie zmian zachodzących podczas leczenia.


Higienizację, czyli profesjonalne czyszczenie zębów można podzielić na dwie składowe:  skaling naddziąsłowy oraz skaling poddziąsłowy.
 
Pierwszy z nich to eliminacja płytki nazębnej, kamienia naddziąsłowego, osadu, oraz przebarwień. To właśnie na ten zabieg Pacjenci powinni się systematycznie zgłaszać. Na życzenie Pacjenta higienistka wyznaczy termin kolejnej wizyty, kontaktując się telefonicznie.

Skaling poddziąsłowy jest wykonywany w sytuacjach, gdy jest duża ilość kamienia znajdującego się pod dziąsłem. O konieczności wykonania takiego zabiegu zawsze decyduje lekarz.

Kamień nazębny usuwany jest mechanicznie przy pomocy skalera ultradźwiękowego oraz ręcznie. Higienistka usunie też powierzchowne przebarwienia, nalot i osad (służą do tego piaskarki profilaktyczne), a następnie wygładzi wszystkie powierzchnie gumkami, szczoteczkami z pastą o różnej ścieralności, wypoleruje paskami przestrzenie międzyzębowe. Dzięki temu zęby odzyskają gładkość. To bardzo ważny etap wizyty higienizacyjnej, mający decydujący wpływ na szybkość powstawania złogów w przyszłości.
Po usunięciu kamienia nadwrażliwość znosi się przy pomocy pianek, żeli i lakierów fluorkowych.
Zabieg trwa ok. 0,5 do 1,5 godz. Może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Wskazania do wykonania zabiegu są określane indywidualnie
dla każdego Pacjenta. W przypadku dużych złogów nazębnych zabiegi są przeprowadzane na kilku (2-3) wizytach. Każda wizyta zakończona jest instruktażem higieny oraz indywidualnym dopasowaniem sposobu szczotkowania i użycia dodatkowych przyborów higienicznych np. nici lub szczoteczek międzyzębowych.
U wszystkich Pacjentów bez problemów z przyzębiem higienizacja powinna być wykonywana raz na pół roku, a u osób z chorobą przyzębia nawet raz na 3 miesiące. Taka profilaktyka w krajach wysoko rozwiniętych spowodowała zmniejszenie występowania periodontitis o ponad 40%.
P a m i ę t a j m y, że lepiej zapobiegać niż leczyć!

WŁAŚCIWA HIGIENA JAMY USTNEJ
W mojej praktyce wszyscy Pacjenci są instruowani odnośnie dokładnego i prawidłowego szczotkowania zębów. Niestety często nikt nie uczył nas jak dobrze i dokładnie czyścić zęby. Pokażemy jak to robić, aby odnieść jak najlepszy efekt i zapewnić zdrowie zębom i dziąsłom. Otrzymają Państwo od nas wyczerpującą „instrukcję obsługi zębów”. Niewłaściwe ruchy szczoteczki i zbyt mocny nacisk na nią niszczą twarde tkanki zębów i dziąsła. Jeżeli Twoja szczoteczka (włosie) szybko zmienia kształt w okresie użytkowania to znak, że niewłaściwie jej używasz. Może to powodować m.in. powstawanie recesji (potocznie określanych jako odsuwanie się dziąseł) i nadwrażliwość zębów (np. przy spożywaniu zimnych, słodkich czy kwaśnych pokarmów).


Na właściwą higienę jamy ustnej składają się:
1. Szczotkowanie zębów pastą
•    najczęściej zalecane są szczoteczki średniej twardości wykonane z cienkich, zbitych w ciasne pęczki włókien. Usuwają one gruntownie miękkie złogi nazębne nie uszkadzając powierzchni zębów i dziąseł. Wymiana szczoteczki powinna mieć miejsce co 2-3 miesiące lub kiedy widać pierwsze oznaki zużycia. Po umyciu zębów szczoteczka powinna być dokładnie wypłukana i pozostawiona do wyschnięcia. Zaleca się także wymianę szczoteczki po przebyciu infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie jamy ustnej.
•    wielu Pacjentów pyta o skuteczność stosowania szczoteczki elektrycznej. Skuteczność mycia jest zależna przede wszyskim od techniki szczotkowania zarówno szczoteczką normalną jak i elektryczną
•    technika szczotkowania. Szczotkowanie przynajmniej 2 razy dziennie przez minimum 2-3 min. Szczoteczkę ustawiamy pod  kątem 45 stopni do powierzchni zębów, a następnie oczyszczamy wszystkie powierzchnie zębów ruchem  wymiatającym zaczynając od linii dziąseł lub w przypadku zdrowych dziąseł ruchem okrężnym.  W czasie szczotkowania masujemy również dziąsła, wpływając na prawidłowe krążenie krwionośne i limfatyczne, a tym samym dobrą ich kondycję. Istnieje wiele metod szczotkowania. W gabinecie dobierzemy dla Państwa indywidualną technikę czyszczenia.
•    po umyciu zębów zaleca się także wyszorowanie języka, który z racji budowy anatomicznej jest gęsto zasiedlony przez drobnoustroje, co bywa jedną z przyczyn przykrego zapachu z ust a także wtórnego zakażenia drobnoustrojami patologicznych kieszonek przyzębnych. Służą do tego specjalne skrobaczki do języka, które można ew. zastąpić zwykłą szczoteczką.

Wybór pasty do zębów.
Pasta do zębów jest najpopularniejszym i podstawowym środkiem do higieny
jamy ustnej. Często Pacjenci pytają, która pasta jest najlepsza. Na tak zadane pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ pastę należy dobrać dla Pacjenta indywidualnie. Należy też pamiętać, że ma ona tylko działanie pomocnicze - użycie pasty do zębów skraca czas szczotkowania o 20-30%, ułatwiając oczyszczanie zębów. Obecnie na rynku aż roi się od past różnych producentów, którzy prześcigają się w pomysłach zachęcając nas do wyboru konkretnego produktu. Wybór pasty nie ma aż tak istotnego znaczenia jak sugerują to reklamy. Przy zakupie należy kierować się racjonalnymi wskazaniami, gdyż pasta poza umyciem zębów, ma spełniać dodatkową rolę wspomagającą profilaktykę, a czasem leczenie.
Spośród dostępnych produktów możemy wyróżnić:
•    pasty zalecane przy problemach z tkankami przyzębia, np. Elgydium         Anti-plaque, Lacalut Activ, Parodontax
•    pasty ze zwiększoną zawartością fluoru (profilaktyka próchnicy)
•    pasty przeciw odkładaniu się kamienia nazębnego i płytki nazębnej
•    pasty do stosowania w przypadku nadwrażliwości zębów, np. Elmex Sensitive, Sensodyne,
•    pasty odświeżające oddech i dla palaczy
Nie przeceniajmy znaczenia pasty w całym procesie dbania o higienę jamy ustnej. Używanie jej jest tylko uzupełnieniem zespołu czynności składających się na właściwą dbałość o stan jamy ustnej, spośród których największe znaczenie ma mechaniczne usunięcie płytki nazębnej.
Nowoczesnym i często zalecanym produktem jest preparat "Tooth Mousse" firmy GC zwany popularnie „płynnym szkliwem”. Jest to pasta z dodatkiem substancji wzmacniających zęby. Dostępna jest w wielu smakach, co dodatkowo stymuluje wydzielanie śliny pomocnej w trakcie stosowania i zwiększa przyjemność użycia preparatu. Preparat zapewnia zębom szczególną ochronę, pomaga neutralizować kwasy produkowane przez bakterie płytki nazębnej oraz remineralizuje szkliwo zębów.

Wskazania do stosowania preparatu GC Tooth Mousse:

1.    Przed i po wybielaniu zębów. Do zmniejszenia nadwrażliwości.
2.    Po ultradźwiękowym lub ręcznym usuwaniu kamienia nazębnego.
3.    Po oczyszczaniu powierzchni korzeni.
4.    Po profesjonalnym oczyszczaniu zębów.
5.    Po miejscowym zastosowaniu fluoru (fluoryzacji).
6.    Podczas lub po leczeniu ortodontycznym. W szczególności białe plamy.
7.    Do remineralizacji i zatrzymania próchnicy początkowej.
8.    U Pacjentów z grupy wysokiego ryzyka próchnicy.
9.    Do ochrony powierzchni zębów u pacjentów ze skłonnością do ubytków       o charakterze erozyjnym, cierpiących na kserostomię lub zespół Sjögrena.
Jak stosować GC Tooth Mouse i GC MI Paste Plus?

Produkty stosuje się miejscowo na zagrożone powierzchnie. Najpierw należy oczyścić zęby. Następnie rozsmarować czystym palcem lub wacikiem niewielką ilość pasty  na powierzchniach zębów i pozostawić ją na trzy do pięciu minut. Nie spłukiwać. Nie jeść i nie pić przez 30 minut po aplikacji. GC Tooth Mouse/MI Paste Plus można również stosować na noc zgodnie z załączoną do produktu instrukcją.

2. Stosowanie dodatkowych przyborów higienicznych do przestrzeni międzyzębowych:
•    nici dentystyczne
•    szczoteczki międzyzębowe
•    irygator
•    wykałaczki
Produkty te służą do codziennego oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Badania wykazują, że ok. 70% wskazań do leczenia kanałowego wywodzi się z ubytków próchnicowych rozpoczynających się na powierzchniach stycznych zębów, które są niedostępne dla szczoteczki.
3. Płukanki profilaktyczne i lecznicze spełniają rolę uzupełniającą w całym procesie dbania o higienę jamy ustnej. Mogą mieć działanie antybakteryjne i przeciwzapalne (np. Eludril, Corsodyl, Dentosept), przeciwpróchnicowe, ściągające czy osłaniające.

Linki do stron, na których można nabyć profesjonalne instrumenty do higieny j. ustnej:
www.indent.pl,
www.jbutler.pl
www.happydental.pl
 
PROFILAKTYKA PRÓCHNICY U DZIECI
LAKOWANIE
Zęby zaraz po wyrżnięciu mają na powierzchni żującej bardzo głębokie i wąskie bruzdy, które są trudne do oczyszczenia i szybko może pojawić się w nich próchnica. Lakowanie to wypełnienie bruzd zębów przedtrzonowych i trzonowych specjalnym lakiem uszczelniającym w celu ich zamknięcia i uniknięcia rozwoju próchnicy.
UWAGA RODZICE! Lak chroni przed próchnicą powierzchnię żującą zęba, ale ząb ma 5 powierzchni. Niech więc lakowanie nie uśpi Waszej czujności i nie sprawi, że przestaniecie się o niego martwić myśląc, że się nie zepsuje. Ząb będzie zdrowy, jeżeli będziemy o niego dbać zgodnie z „instrukcją obsługi”.

LAKIEROWANIE
Pokrycie wszystkich powierzchni zębów stałych i mlecznych lakierem fluorowym chroniącym zęby przed próchnicą.

Дървени летви - колчета http://www.emsien3.com/letvi от ЕМСИЕН-3
Дървени талпи http://www.emsien3.com/талпи от ЕМСИЕН-3