Kiedy potrzebny jest specjalista?

Choroby przyzębia w zdecydowanej większości należą do schorzeń przewlekłych. W związku z tym rozwijają się powoli, często w sposób niedostrzegalny dla Pacjenta, który może zlekceważyć wczesne ich objawy (np. krwawienie z dziąseł, będące podstawowym i najważniejszym objawem choroby). Niestety z zaawansowanymi postaciami periodontitis zgłaszają się także osoby, które od wielu lat znajdują się pod opieką stomatologiczną, u których schorzenie to nie zostało rozpoznane.
W konsekwencji do leczenia bardzo często trafiają Pacjenci, u których choroba wyrządziła już nieodwracalne szkody w tkankach przyzębia manifestujące się obecnością głębokich kieszeni przyzębnych, defektów kostnych, wysiękiem zapalnym (często ropnym) z kieszonek czy wreszcie rozchwianiem pojedynczych zębów lub całych grup zębów. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji należy okresowo kontrolować stan przyzębia poprzez badanie kliniczne specjalną sondą (periodontometrem) oraz wykonywać przeglądowe zdjęcia RTG.


Kilka sytuacji, w których warto zasięgnąć porady periodontologicznej:

  • krwawienie z dziąseł, które utrzymuje się pomimo przeprowadzanych zabiegów higienizacyjnych
  • obecność wysięków ropnych z kieszonek dziąsłowych, najczęściej związana z obecnością kamienia poddziąsłowego
  • zwiększenie ruchomości zębów i migracje (przemieszczenia zębów)
  • obrzęk i ból dziąseł
  • odsłanianie się powierzchni korzeni (zwł. postępujące)
  • defekty śluzówkowe (np. brak strefy dziąsła przyczepionego, nieprawidłowe przyczepy wędzidełek)

Zachęcam Państwa do korzystania z konsultacji periodontologicznych. Konsultacja taka trwa ok. 30-45 min. Na niej na podstawie przeprowadzonego wywiadu, badania klinicznego i ew. po wykonaniu badań dodatkowych podejmujemy kluczowe decyzje odnośnie  leczenia. Wizyta konsultacyjna obejmuje badanie stomatologiczne i periodontologiczne, omówienie metod terapii, przygotowanie wstępnego kosztorysu oraz harmonogramu wizyt.
Jeśli posiadają Państwo aktualne RTG (pantomograficzne wszystkich zębów
- tzw. „panorama”, punktowe pojedynczych zębów) proszę zabrać je ze sobą.
W takim przypadku nie będzie potrzeby wykonywania zdjęcia ponownie.
Jeżeli rokowanie dotyczące leczenia zębów objętych choroba przyzębia będzie złe przedstawię Państwu alternatywne rozwiązania.

W razie jakichkolwiek pytań, bądź wątpliwości, proszę o e-mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Chętnie pomogę w podjęciu decyzji dotyczącej leczenia.

 

 

 

Дървени летви - колчета http://www.emsien3.com/letvi от ЕМСИЕН-3
Дървени талпи http://www.emsien3.com/талпи от ЕМСИЕН-3