Co to jest przyzębie i czym zajmuje się periodontolog?

Przyzębie to zespół tkanek otaczających i utrzymujących ząb w zębodole oraz mających za zadanie jego ochronę przed wnikaniem zakażenia z zainfekowanego kanału korzeniowego lub szczeliny dziąsłowej.

Składa się z:
- dziąsła
- ozębnej
- cementu korzeniowego
- kości wyrostka zębodołowego.

Choroby przyzębia, ze względu na powszechność występowania i skutki, jakie za sobą niosą, należy zaliczyć do grupy chorób społecznych. Należą one do najbardziej rozpowszechnionych chorób występujących u ludzi. Powszechność występowania tych schorzeń stawia je w równym szeregu z próchnicą, cukrzycą, otyłością i chorobami serca. Badania epidemiologiczne pokazują, że u ponad 90% dorosłego społeczeństwa naszego kraju występuje     to schorzenie, a tylko kilka procent dorosłych Polaków ma zupełnie zdrowe dziąsła i przyzębie.

Choroby przyzębia dotyczą tkanek, które podtrzymują zęby i utrzymują je w kości wyrostka zębodołowego szczęki i żuchwy. Procesy patologiczne mogą toczyć się wokół pojedynczych zębów lub obejmować całe łuki zębowe. Najczęstsze choroby przyzębia to zapalenia dziąsła i zapalenia przyzębia (gingivitis i periodontitis). Schorzenia przyzębia są drugą (po próchnicy) przyczyną utraty zębów wśród dorosłych Pacjentów.
 
Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się diagnostyką, profilaktyką oraz leczeniem chorób przyzębia (często błędnie nazywanych   przez Pacjentów „paradontozą”).
Niszczenie przez postępującą chorobę skomplikowanego oraz precyzyjnie działającego aparatu mocującego ząb prowadzi do jego rozchwiania, a potem nawet wypadnięcia.
Zapalenie przyzębia to choroba przewlekła, podobnie jak cukrzyca i nadciśnienie. Pacjenci zazwyczaj przychodzą do lekarza kiedy jest już znacznie zaawansowana. Leczenie jest wtedy dużo trudniejsze, droższe i mniej przewidywalne.


 

Дървени летви - колчета http://www.emsien3.com/letvi от ЕМСИЕН-3
Дървени талпи http://www.emsien3.com/талпи от ЕМСИЕН-3